nsd

Polderstraat 103
8670 Oostduinkerke
Belgium

Tel./Fax.:
+32 (0)58 52 48 82

GSM:
+32 (0)475 58 76 85

E-mail

apeks

apvalves

aqualung

bare

cochran

dive rite

green force

mares

metalsub

poseidon

scubapro

sea&sea

suunto

uwatec

dan

nsdEN 144-3 norm

Al enkele jaren doen allerlei geruchten de ronde omtrent deze norm die  de cilinderaansluiting regelt voor ademapparatuur die gebruikt wordt voor EAN. Onderwerp van verwarring is de ingangsdatum, de toegestane druk etc. Voor diegenen die het precies wilden weten was een simpele bestelling van de norm bij  het Nederland Normalisatie Instituut voldoende om de letterlijke tekst en toebehoren te kunnen bestuderen. Helaas is het niet toegestaan om de norm hier als kopie ter inzage te geven, dus zullen we beschrijven waar de norm over gaat en wat dat voor de duiker betekent.

Waar gaat het precies om?

De EN 144-3 norm omschrijft aan welke voorwaarden de aansluiting van de eerstetrap (reduceer) op de cilinder die bij het duiken met adembare nitrox  met een zuurstofpercentage van meer dan 22% wordt gebruikt moet voldoen. Het doel van de norm is om het door elkaar gebruiken van gewone perslucht en EAN tegen te gaan. De reden hiervoor is onder meer dat "gewone" perslucht (EN 12021 norm) niet voldoet  aan de norm voor "zuurstofcompatibele lucht" ten aanzien van  met name gecondenseerde koolwaterstoffen, en derhalve vervuiling kan veroorzaken met mogelijk gevaarlijke gevolgen. Aansprakelijkheid zal waarschijnlijk ook een rol gaan spelen in dit hele verhaal. 
De gasblender zal hier een duidelijke verantwoordelijkheid hebben. De norm voorziet  een nogal complete  maatregel om dit te doen. De bestaande 5/8 DIN en de INT aansluitingen zullen niet meer gebruikt kunnen worden voor Nitrox duiken en duikflesvullingen .Nu is dit op zich zelf niet zo bijzonder dat voor een dergelijke oplossing gekozen is, want hetzelfde wordt voor vele andere gassen gedaan en is dus tamelijk gewoon in de gasindustrie.

Wat gaat het worden?

De aansluiting die gebruikt gaat worden is een M26x2 schroefdraad en de koppelingen kunnen zowel in een 200 bar als 300 bar uitvoering gebruikt worden. 
Een en ander betekent dus dat ook een nieuwe afsluiter op de cilinder nodig zal zijn om de nieuwe apparatuur te kunnen gebruiken.

Wanneer?

De EN 144-3 NORM is al in augustus 2003 ingevoerd.  Echter, vanwege het feit dat er zo veel andere afsluiters in gebruik waren binnen de landen, en dat ook de nieuwe apparatuur ontwikkeld  moet kunnen worden hetgeen hoge kosten met zich meebrengt, is er een overgangsperiode van  5 jaar ingesteld.
Dat houdt in dat augustus 2008 het moment zal zijn dat de norm definitief van kracht wordt.

Nou en?

De eerste reactie waarschijnlijk. Vulstations die geen aansprakelijkheidsproblemen willen zullen cilinders met afwijkende afsluiters mogelijk niet meer willen vullen. (Een enkeling voert dit beleid op dit moment al ) De handel zal apparatuur die nu ook verkocht wordt voor gebruik met EAN straks mogelijk niet meer kunnen verkopen voor dit doel omdat het niet aan de norm voldoet of kan gaan voldoen. We krijgen dus een duidelijke scheiding van apparatuur voor lucht en voor EAN en zuurstof. De toegelaten apparatuur is dan ook getest op geschiktheid.
Het is verstandig om wanneer naar nieuwe ademapparatuur uitgekeken wordt, en met EAN gedoken gaat worden, nu meteen te kiezen voor de nieuwe aansluiting. Het risico bestaat dat anders op korte termijn weer opnieuw aangeschaft of aangepast moet gaan worden als dat tenminste mogelijk is bij de betreffende apparatuur.
Het moet gezegd worden dat de duikmarkt in Europa steeds professioneler wordt, en de regelgeving  steeds strenger . Gezien het groeiende aantal incidenten ( lees geen duikongevallen )  met EAN en zuurstof bij het vullen van de duikflessen,is dit een goede zaak die helaas wel kosten met zich meebrengt.
Anderzijds is een periode van 5 jaar natuurlijk royaal geweest om zich voor te bereiden op deze aanpassing.

Waar?

De landen (CEN leden) waarin de norm van kracht wordt zijn: Oostenrijk, Belgie, Tsjechie, Denemarken, Finland, Frankrijk, Duitsland, Griekenland, Hongarije, IJsland, Ierland, Italie, Luxemburg, Malta, Nederland, Noorwegen, Portugal, Slowakije, Spanje, Zweden, Zwitserland, Verenigd Koninkrijk.

De apparatuur.

De meeste fabrikanten van ademapparatuur en afsluiters hebben hun producten inmiddels aangepast zodat op tijd geleverd kan worden. Het is nu ook meteen duidelijk geworden in de assortimenten welke producten wel of niet geschikt zijn voor gebruik met EAN of zuurstof.

nsd